Objawy porodu
6

A A A

Bardzo często wszystko zaczyna się od słów „odeszły mi wody”. Najpierw jest panika, potem szybki transport do szpitala, w którym w gotowości czekają położna i ginekolog. Potem jest już tylko parcie, kilka kropli potu na czole, grymas niezadowolenia na twarzy i… już! Na koniec lekarze szybko przekazują czyściutkiego niemowlaka szczęśliwej mamie. Tak wygląda modelowy poród filmowy, a jak jest w rzeczywistości?

Z pewnością nie zawsze jest tak łatwo i przyjemnie jak w serialu. Panie powinny mieć świadomość, że poród może trwać nawet kilkanaście godzin. A to oznacza ból, zdenerwowanie, pot i łzy. Poród jest podzielony na kilka etapów, dopiero ostatni ma miejsce na sali porodowej. Musisz być przygotowana, że w rzeczywistości podczas całej sytuacji jest sporo krwi, a parcie bez głośnych krzyków jest praktycznie niemożliwe. Ciało zaczyna przygotowywać się do tego wyczerpującego wydarzenia już kilka tygodni wcześniej.

Wkrótce rozwiązanie

Zmiany zaczniesz odczuwać już na wiele dni przed porodem. Około 36. tygodnia ciąży, dochodzi do obniżenia się dna macicy. Oznacza to większy ucisk na pęcherz i częstsze wizyty w toalecie. Możesz odczuwać też nieregularne skurcze. Na kilka dni przed rozwiązaniem musisz się przygotować na dość nieprzyjemny objaw -  organizm pozbywa się czopa śluzowego. Ma on postać bezbarwnej lub lekko różowej wydzieliny. Wtedy uważniej niż wcześniej przyglądaj się swojemu ciału i sygnałom jakie ci wysyła.

Na kilka dni przed rozwiązaniem możesz odczuwać silniejszy ból pleców i brzucha (może on być bardzo zbliżony do bólu, jaki towarzyszy miesiączce). Objawem porodu może być też biegunka i wymioty, w ten sposób twoje ciało przeprowadza swoistego rodzaju detoks. Ty możesz być narażona na spore zmiany nastroju.  Wiele kobiet zauważa również, że dziecko staje się mniej ruchliwe. Wynika to z tego, że maluszek zaczyna zajmować odpowiednią pozycję, która umożliwi mu wyjście na świat.

To już!

Jeśli będziesz mieć regularne nasilające się skurcze i odejdą ci wody płodowe – to znak, że należy jak najszybciej udać się do szpitala, zwłaszcza jeśli wody płodowe będą mieć zielonkawy lub brązowy kolor. U niektórych pań występuje również krwawienie, zwykle nie jest ono silne.

Akcja porodowa rozpoczyna się w momencie otwarcia szyjki macicy. Całemu procesowi towarzyszą intensywne skurcze.  W niektórych przypadkach, lekarze decydują się na nacięcie krocza. Ten zabieg powinno się wykonywać jedynie wtedy, gdy będzie taka konieczność. Pamiętaj, że poród nie kończy się, tak jak w filmach, na urodzeniu dziecka. Musisz się jeszcze pozbyć ze swojego organizmu łożyska. Nie jest to jednak już tak bardzo bolesne, jak poród. Trwa również zdecydowanie krócej.

Zobacz, jak wygląda poród (uwaga, film dla widzów powyżej 18. roku życia!)!

 

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Objawy porodu -ada

  Poród nie jest aż taki straszny, to jest najwspanialsze uczucie na świecie, kiedy wkońcu dostajesz swojego maluszka i możesz go do siebie przytulić, mój mały 10 kończy pół roku

  Odpowiedz

 2. Re: Objawy porodu Viola

  Ja za 3 tyg mam termin i juz niecierpliwie go wyczekuje bo te upaly wykanczaja. To moj drugi porod i juz tak sie nie boje jak za pierwszym razem

  Odpowiedz

 3. Re: Objawy porodu stynka

  mój termin był 17.07.2013 czyli jestem już 5 dni po terminie,to moje pierwsze malenstwo,czekam z ustesknieniem na mojego synka,ale w srode ide do szpitala na badania,i wtedy powiedza mi czy dadza mi na wywolanie,choc wolalabym zeby ten porod sam sie zaczol w koncu,bo ten upał jest nie do zniesienia.Pozdrawiam wszystkie mamy

  Odpowiedz

 4. Re: Objawy porodu Dorota

  Nie trzeba bać się porodu. Ja rodziłam dwoje dzieci i nie było źle. Drugi poród był zupełnie bezbolesny – a rodziłam bez znieczulenia. To co jest na tym filmie trwało u mnie znacznie krócej i nie wymagało aż takiego wysiłku. Głowa do góry!!! :-)

  Odpowiedz

 5. Re: Objawy porodu aniulka1223

  ja tez po tym filmie bardziej sie boje a to juz 37 tydz masakra chyba umre

  Odpowiedz

 6. Re: Objawy porodu milka

  Dziewczyny dacie radę ,za 2 tyg. rodze drugiego synka i mówie wam ten ból wam się opłaci jak zobaczycie tę kruszynke na swoim brzusiu. Wystarczy że będziecie współpracowały z personelem na porodówce a bedzie ok.

  Odpowiedz

 7. Re: Objawy porodu Alunia35

  Nie no ja nie dam rady… A to już za niedługo… Matko jedyna ale mam teraz stracha… :)

  Odpowiedz

 8. Re: Objawy porodu przyszła mama

  po filmie zwymiotowałam i teraz boję się jeszcze bardziej….masakra!!!!!!!

  Odpowiedz